راهنمای ثبت محتوای دیجیتال

راهنمای گام به گام ثبت آثار دیجیتال (مبتنی بر حامل)


ابتدا باید بدانید که برای آثار دیجیتال (مبتنی برحامل = ارائه بر روی CD,DVD) سه دسته مجوز در گروه نشر دیجیتال صادر می شود:


1-        گواهی ثبت

2-         پروانه انتشار

3-         مجوز تکثیر


 حال به توضیح هر یک از این سه دسته مجوز می پردازیم:

 1 گواهی ثبت :

گواهی ثبت به نرم افزارهای کد نویسی شده داخلی تعلق می گیرد. یعنی آن دسته از نرم افزارهایی که توسط برنامه نویسان داخلی کد نویسی شده و مالکیت آن مطابق توافق صورت گرفته بین برنامه نویس، ناشر یا شرکت ارائه دهنده می تواند متعلق به هر یک از آنها باشد و یا بخشی از مالکیت به برنامه نویس یا ناشر تعلق بگیرد.

تذکر : لازم به ذکر است که جهت دریافت گواهی ثبت باید همزمان با ثبت در مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، یک نسخه از اثر، جهت دریافت تاییدیه فنی، به شورای عالی انفورماتیک تحویل داده شود.

 

2- پروانه انتشار :

این مجوز به محتوای تولید داخل تعلق می گیرد. خواه این محتوا صفر تا صد توسط یک شخص حقیقی و حقوقی داخلی تهیه شده باشد یا شامل ارزش افزوده یک محتوای تولید خارجی باشد. مثل اینکه فیلمی توسط یک ناشر ترجمه و دوبله شده باشد، که این دسته از آثار هم پروانه انتشار دریافت می کنند ولی فقط مالک بخش تولید شده توسط ناشرداخلی (ترجمه و دوبله) می باشند.

 

3- مجوز تکثیر :

این مجوز صرفا به نرم افزارها و محتواهای خارجی تعلق می گیرد و هیچ حق مالکیتی برای ناشر و یا ارائه دهنده این دسته از محتوا در داخل وجود ندارد.

 

حال که با انواع مجوز آشنا شدید، به آموزش نحوه ثبت آثار دیجیتال در سامانه می پردازیم:

ابتدا وارد سایت سرآمد بخش "گروه نشر دیجیتال" به آدرس nashr.saramad.ir شوید.

از بالای سایت بر روی دکمه درخواست ثبت نرم افزار کلیک کنید .

 

 01

با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور لاگین کنید.

گزینه ثبت و صدور مجوزهای آثار دیجیتال را انتخاب نمایید.

  

016

گزینه لیست آثار را انتخاب نمایید.

 
03

   

در بخش لیست آثار بر روی دکمه جدید کلیک نمایید.

 

  
18

   بر اساس نوع نرم افزار یا محتوای دیجیتالی خود فرم های مربوطه را مرحله به مرحله تکمیل نمایید و در پایان هر مرحله بر روی گزینه تایید و هدایت به مرحله بعد کلیک نمایید.

  


19
 

پس از پایان این مراحل در لیست آثار پنل شما آن نرم افزار ثبت شده و روند ثبت را کامل اعلام می نماید.

 پس از این مرحله بر روی لیست درخواست ها کلیک نمایید.

     


38


در این بخش نیز بر روی دکمه جدید کلیک کنید.

         


37
  

ابتدا مطابق توضیحات بالا  نوع درخواست یا مجوزتان (اعم از گواهی ثبت، پروانه انتشار یا مجوز تکثیر) را مطابق با نوع محتوایی که تولید کرده اید انتخاب نمایید.

در صورتی که فرم های موجود در بخش قبل یعنی لیست آثار را به درستی تکمیل کرده باشید، نرم افزار مورد نظرتان را در لیست پایین همین صفحه (یعنی در لیست درخواست) مشاهده می کنید.

حال در جدول فوق ستون انتخاب در کنار نام نرم افزار روی گزینه انتخاب کلیک نمایید.

در این بخش در مورد درخواست پروانه انتشار یا مجوز تکثیر شما با یک فیلد با عنوان "شمارگان:" برخورد می کنید.  در این فیلد باید تعداد تیراژ اثر یا نرم افزار را وارد نمایید. لازم به ذکر است که این عدد یعنی شمارگان بعداٌ در مرحله درخواست هولوگرام قابل تغییر است.  بنابراین در صورتی که در مرحله ثبت اثر، هنوز تعداد دقیق آنرا نمی دانید نگران نباشید.

حال بر روی گزینه تایید و ارسال درخواست کلیک کنید. در این مرحله در صورتی که شما از ناشرین فعال دیجیتال باشد به مرحله بعد یعنی دریافت تعهدنامه می روید .

در غیر این صورت باید از لیست مربوطه یکی از ناشرین را انتخاب نمایید. البته قبل از آن با یکی از ناشرین صحبت کنید و پس از عقد قرارداد و رعایت نکات حقوقی، اقدام به انتخاب ناشر نمایید.

تذکر: برای درخواست گواهی ثبت نیاز به انتخاب ناشر دیجیتال ندارید. ولی در مورد درخواست های پروانه انتشار یا مجوز تکثیر، باید خودتان ناشر دیجیتال باشید (ناشر حقیقی یا حقوقی) و یا اینکه یک ناشر دیجیتال از لیست انتخاب نمایید.

جهت دریافت اطلاعات کافی در رابطه با اینکه چگونه می توانید ناشر دیجیتال شوید به سایت نشر دیجیتال مراجعه نمایید و از منوی بالای سایت راهنمای مجوز فعالیت فرهنگی دیجیتال را مطالعه نمایید.


37

پیشنهاد ما به شما این است که حتی الامکان خودتان ناشر دیجیتال آثار خود باشید.

 در این مرحله باید بر روی گزینه دریافت تعهدنامه کلیک نمایید.


20

 
36

 

 

35

 

 

34

 

 تعهد نامه را پرینت گرفته و پس از مهر و امضای آن توسط ناشر یا تولید کننده، به همراه چهار نسخه از نرم افزار تحویل دبیرخانه نمایید.

لازم به ذکر است که به همراه چهار نسخه از نرم افزار، باید پرینت تصویر روی بسته و حامل (یعنی لیبل و ولت یا همان تصویری که روی DVD  و بسته نرم افزار چاپ می شود.) تحویل دبیرخانه نمایید. 4 تصویر می تواند بر روی کاغذ A4 پرینت شود و به همراه 4 نسخه از اثر تحویل دبیرخانه شود.

 

موفق باشید.

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.