راهنمای ثبت محتوای دیجیتال

انواع مجوز آثار دیجیتال (مبتنی بر حامل)


ابتدا باید بدانید که برای آثار دیجیتال مبتنی برحامل  (ارائه شده بر روی CD,DVD) سه دسته مجوز در گروه نشر دیجیتال صادر می شود:


1-        گواهی ثبت

2-         پروانه انتشار

3-         مجوز تکثیر


 حال به توضیح هر یک از این سه دسته مجوز می پردازیم:

 1 گواهی ثبت :

گواهی ثبت به نرم افزارهای کد نویسی شده داخلی تعلق می گیرد. یعنی آن دسته از نرم افزارهایی که توسط برنامه نویسان داخلی کد نویسی شده و مالکیت آن مطابق توافق صورت گرفته بین برنامه نویس، ناشر یا شرکت ارائه دهنده می تواند متعلق به هر یک از آنها باشد و یا بخشی از مالکیت به برنامه نویس یا ناشر تعلق بگیرد.

تذکر : لازم به ذکر است که جهت دریافت گواهی ثبت باید همزمان با ثبت در مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، یک نسخه از اثر، جهت دریافت تاییدیه فنی، به شورای عالی انفورماتیک تحویل و درخواست مربوطه نیز در سامانه شورا ثبت شود.

 

2- پروانه انتشار :

این مجوز به محتوای تولید داخل تعلق می گیرد. خواه این محتوا صفر تا صد توسط یک شخص حقیقی و حقوقی داخلی تهیه شده باشد یا شامل ارزش افزوده یک محتوای تولید خارجی باشد. مثل اینکه فیلمی توسط یک ناشر ترجمه و دوبله شده باشد، که این دسته از آثار هم پروانه انتشار دریافت می کنند ولی فقط مالک بخش تولید شده توسط ناشرداخلی (ترجمه و دوبله) می باشند.

 

3- مجوز تکثیر :

این مجوز صرفا به نرم افزارها و محتواهای خارجی تعلق می گیرد و هیچ حق مالکیتی برای ناشر و یا ارائه دهنده این دسته از محتوا در داخل وجود ندارد.

 


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد.